Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Využite možnosť bezplatného a nezáväzného ocenenia pri predaji Vašej nehnuteľnosti

MÁM ZÁUJEM O OCENENIE NEHNUTEĽNOSTI 

 

  • Správne ocenenie nehnuteľnosti je pri predaji tou najdôležitejšou a zároveň najťažšou úlohou. Stanovenie nesprávnej ceny môže pokaziť celý predaj.
  • Ak sa cena stanoví prinízko a byt sa predá na prvej obhliadke, zostane vo Vás nepríjemný pocit, či ste predsa len nemohli Vašu nehnuteľnosť predať aj o niečo drahšie.
  • Naopak, ak je cena na začiatku predaja veľmi „prepálená“ a postupne sa znižuje, lebo kupujúci nejavia záujem, vzbudzuje to dojem, že nehnuteľnosť má nejakú vadu a je nepredajná. Zvyčajne sa potom predá za nižšiu cenu ako by sa mohla predať, keby bola cena nastavená na začiatku predaja správne.
  • Každá nehnuteľnosť je iná, má svoje plusy a mínusy, svoje špecifiká, svoje čaro i svojho ducha. Žiadny realitný profesionál si nedovolí oceniť nehnuteľnosť bez toho, aby ju najskôr videl. Oceniť nehnuteľnosť nie je možné iba na základe fotografií, alebo parametrov. Bol by to iba naozaj veľmi hrubý odhad.

 

Od čoho závisí cena nehnuteľnosti

 

Lokalita a okolie bytu

Kľúčovým faktorom pre stanovenie ceny nehnuteľnosti je lokalita. Záleží na tom, či sa vaša nehnuteľnosť nachádza v menšom, alebo väčšom meste; či je umiestnená v atraktívnej mestskej štvrti s bohatou občianskou vybavenosťou a s množstvom zelene; alebo sa nachádza niekde na okraji mesta s výhľadom na priemyselnú zónu. Rolu určite zohráva aj parkovacia politika a dostupnosť parkovacích miest.

Cena dvoch bytov však môže byť rozdielna aj v tom istom dome na tej istej ulici. Závisí od svetovej orientácie, poschodia, veľkosti pivnice, lodžie a od výhľadu. Pre kupujúcich sú menej atraktívne byty na najnižšom a najvyššom poschodí, byty bez lodžie a bez pivnice, s výhľadom na rušnú hlavnú cestu... Naopak viac sú cenené byty s výhľadom do parku.

Typ a stav nehnuteľnosti

Ďalším dôležitým faktorom je plocha nehnuteľnosti, ale tiež dispozícia a stav nehnuteľnosti. To či ide o kompletne zrekonštruovaný byt, kde sa stačí už iba nasťahovať alebo o pôvodný stav, kde je potrebná ešte veľká investícia  je pre každého kupujúceho nezanedbateľný fakt.

Ak vlastníte byt v pôvodnom stave a uvažujete o tom, či ho máte pred predajom kompletne prerobiť, aby ste ho predali drahšie, vedzte že sa to málokedy oplatí. Zvyčajne je cena materiálu a práce oveľa vyššia ako čiastka o koľko si budete môcť pri predaji pýtať.

V prípade že ide o „byt“ ktorý sa špecifikuje ako nebytový priestor – apartmán, kde nastáva problém s nevýhodnejšou hypotékou, nemožnosťou zriadiť si trvalý pobyt ale aj nemožnosť použiť pri prenajímaní takejto nehnuteľnosti Zmluvu o krátkodobom nájme bytov

Aktuálny dopyt na trhu

Cenu vie navýšiť aj nedostatočný počet bytov v danej lokalite. Naopak cenu bytu znižujú vysoké úrokové sadzby, ktoré spôsobujú, že si hypotéku môže dovoliť menej kupujúcich.

Ako rýchlo chcete/potrebujete predať

V prípade že je na nehnuteľnosti exekúcia a potrebujete ju predať veľmi rýchlo aby sa nedostala do dražby, cena vašej nehnuteľnosti musí byť nižšia ako konkurenčné nehnuteľnosti.

Taktiež ak potrebujete peniaze získané z predaja nehnuteľnosti napr. na kúpu vašej novej nehnuteľnosti a ste kvôli tomu pod časovým stresom (máte podpísanú rezervačnú zmluvu na novú nehnuteľnosť) budete musieť začať predávať na nižšej začiatočnej cene ako v prípade, že máte čas skúsiť predať vašu nehnuteľnosť aj za drahšie.

 

 

Ak chcete určiť aktuálnu trhovú cenu, neváhajte nás nezáväzne kontaktovať cez formulár: